Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MKS4B051004J00KSSD |
| Manufacturer | WIMA |
| Package/Case | Radial |
| Capacitance | 10 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | 30V |
| Voltage Rating - DC | 50V |
| Dielectric Material | Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.630" (16.00mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Applications | Automotive; DC Link, DC Filtering |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
The following parts include "MKS4B051004J00KSSD" in Silicon Labs MKS4B051004J00KSSD.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.