Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MKS2C043301K00KSSD |
| Manufacturer | WIMA |
| Package/Case | Radial |
| Capacitance | 3.3 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | 40V |
| Voltage Rating - DC | 63V |
| Dielectric Material | Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Applications | Automotive |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
The following parts include "MKS2C043301K00KSSD" in Silicon Labs MKS2C043301K00KSSD.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.