Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MKP1O133306F00KSSD |
| Manufacturer | WIMA |
| Package/Case | Radial |
| Capacitance | 0.33 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | 600V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.024" (26.00mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Applications | High Pulse, DV/DT |
| Ratings | - |
| Features | - |
The following parts include "MKP1O133306F00KSSD" in Silicon Labs MKP1O133306F00KSSD.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.