Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MKP1848SE52090JK2A |
| Manufacturer | Vishay Roederstein |
| Package/Case | Radial |
| Capacitance | 2 µF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 900V |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 20 mOhms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 1.240" L x 0.945" W (31.50mm x 24.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.476" (12.10mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Applications | Automotive; DC Link, DC Filtering |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Low ESR, Low ESL |
The following parts include "MKP1848SE52090JK2A" in Silicon Labs MKP1848SE52090JK2A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.