NXP USA Inc. MKL36Z256VLL4R
Part No.:
MKL36Z256VLL4R
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
100-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Shipping
MKL36Z256VLL4R Information
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
100-LQFP
Series:
Kinetis KL3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM® Cortex®-M0+
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
48MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
84
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.71V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D - 16bit; D/A - 12bit
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)