MIC1555YM5-TR.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MIC1555YM5-TR |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Series | IttyBitty® |
| Package/Case | SC-74A, SOT-753 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Programmable Timer |
| Count | - |
| Frequency | 5MHz |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 18V |
| Current - Supply | 350 µA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Grade | - |
| Qualification | - |
The following parts include "MIC1555YM5-TR" in Silicon Labs MIC1555YM5-TR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.