Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MFU0805FF00500P100 |
| Manufacturer | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Package/Case | |
| Series | MFU |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Current Rating (Amps) | 500 mA |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 32 V |
| Response Time | Fast Blow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A |
| Melting I²t | 9.0E-4 |
| Approval Agency | UL |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W x 0.018" H (2.00mm x 1.25mm x 0.45mm) |
The following parts include "MFU0805FF00500P100" in Silicon Labs MFU0805FF00500P100.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.