Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MCT06030C2703FP500
Part No.:
MCT06030C2703FP500
Description:
RES 270K OHM 1% 1/10W 0603
Shipping
MCT06030C2703FP500 Information
Resistance:
270 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)