NXP USA Inc. MCF5373LCVM240J
Part No.:
MCF5373LCVM240J
Package:
196-LBGA
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 196MAPBGA
Shipping
MCF5373LCVM240J Information
Package/Case:
196-LBGA
Series:
MCF537x
Product Status:
Obsolete
Core Processor:
Coldfire V3
Speed:
240MHz
Connectivity:
EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, SSI, UART/USART, USB, USB OTG
Peripherals:
DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
62
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.4V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)