NXP USA Inc. MCF5328CVM240J
Part No.:
MCF5328CVM240J
Package:
256-LBGA
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 256MAPBGA
Shipping
MCF5328CVM240J Information
Package/Case:
256-LBGA
Series:
MCF532x
Product Status:
Obsolete
Core Processor:
Coldfire V3
Speed:
240MHz
Connectivity:
EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, SSI, UART/USART, USB, USB OTG
Peripherals:
DMA, LCD, PWM, WDT
Number of I/O:
94
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.4V ~ 3.6V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)