NXP USA Inc. MCF5253CVM140J
Part No.:
MCF5253CVM140J
Package:
225-LFBGA
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 225MAPBGA
Shipping
MCF5253CVM140J Information
Package/Case:
225-LFBGA
Series:
MCF525x
Product Status:
Obsolete
Speed:
140MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, I2C, QSPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:
DMA, WDT
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.08V ~ 1.32V
Data Converters:
A/D 6x12b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)