NXP USA Inc. MCF52252CAF66
Part No.:
MCF52252CAF66
Package:
100-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Shipping
MCF52252CAF66 Information
Package/Case:
100-LQFP
Series:
MCF5225x
Product Status:
Active
Speed:
66MHz
Connectivity:
CANbus, Ethernet, I2C, QSPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:
DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
56
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)