NXP USA Inc. MCF52236AF50
Part No.:
MCF52236AF50
Package:
80-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80LQFP
Shipping
MCF52236AF50 Information
Package/Case:
80-LQFP
Series:
MCF5223x
Product Status:
Active
Speed:
50MHz
Connectivity:
Ethernet, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
56
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)