NXP USA Inc. MCF5213LCVM66
Part No.:
MCF5213LCVM66
Package:
81-LBGA
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 81MAPBGA
Shipping
MCF5213LCVM66 Information
Package/Case:
81-LBGA
Series:
MCF521x
Product Status:
Not For New Designs
Speed:
66MHz
Connectivity:
CANbus, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
44
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)