Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MCF02KTB160104 |
| Manufacturer | Viking Tech |
| Series | MCF |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 16V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Lead Spacing | - |
| Lead Style | - |
The following parts include "MCF02KTB160104" in Silicon Labs MCF02KTB160104.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.