NXP USA Inc. MC9S12T64CPKE16
Part No.:
MC9S12T64CPKE16
Package:
80-LQFP
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80FQFP
Shipping
MC9S12T64CPKE16 Information
Package/Case:
80-LQFP
Product Status:
Obsolete
Speed:
16MHz
Connectivity:
EBI/EMI, SCI, SPI
Peripherals:
LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
59
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.25V ~ 2.75V
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)