NXP USA Inc. MC9S12C32VFUE16
Part No.:
MC9S12C32VFUE16
Package:
80-QFP
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 80QFP
Shipping
MC9S12C32VFUE16 Information
Package/Case:
80-QFP
Product Status:
Active
Speed:
16MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
60
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.35V ~ 5.5V
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)