NXP USA Inc. MC9S08LC36LK
Part No.:
MC9S08LC36LK
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
80-LQFP
Description:
IC MCU 8BIT 36KB FLASH 80FQFP
Shipping
MC9S08LC36LK Information
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
80-LQFP
Series:
S08
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
S08
Core Size:
8-Bit
Speed:
40MHz
Connectivity:
I2C, SCI, SPI
Peripherals:
LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
24
Program Memory Size:
36KB (36K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
2.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x12b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)