NXP USA Inc. MC68HC16Z1CPV25
Part No.:
MC68HC16Z1CPV25
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
144-LQFP
Description:
IC MCU 16BIT ROMLESS 144LQFP
Shipping
MC68HC16Z1CPV25 Information
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
144-LQFP
Series:
HC16
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
CPU16
Core Size:
16-Bit
Speed:
25MHz
Connectivity:
EBI/EMI, SCI, SPI
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
16
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)