NXP USA Inc. MC68HC16Z1CPV16
Part No.:
MC68HC16Z1CPV16
Description:
IC MCU 16BIT ROMLESS 144LQFP
Shipping
MC68HC16Z1CPV16 Information
Series:
HC16
Core Processor:
CPU16
Core Size:
16-Bit
Speed:
16MHz
Connectivity:
EBI/EMI, SCI, SPI
Number of I/O:
16
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)