NXP USA Inc. MC68CK331CAG16
Part No.:
MC68CK331CAG16
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 144LQFP
Shipping
MC68CK331CAG16 Information
Series:
M683xx
Core Processor:
CPU32
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
16MHz
Connectivity:
EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Number of I/O:
18
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)