NXP USA Inc. MC68331CPV16
Part No.:
MC68331CPV16
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
144-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 144LQFP
Shipping
MC68331CPV16 Information
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
144-LQFP
Series:
M683xx
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
CPU32
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
16MHz
Connectivity:
EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
18
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)