NXP USA Inc. MC56F8323VFB60
Part No.:
MC56F8323VFB60
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
64-LQFP
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP
Shipping
MC56F8323VFB60 Information
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
64-LQFP
Series:
56F8xxx
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
56800E
Core Size:
16-Bit
Speed:
60MHz
Connectivity:
CANbus, SCI, SPI
Peripherals:
POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O:
27
Program Memory Size:
32KB (16K x 16)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.25V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)