MC4DIG+ICON12W-TPT.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | MC4DIG+ICON12W-TPT |
| Manufacturer | Midas Displays |
| Series | MC4DIG |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| Number of Characters | 4.0 |
| Display Format | 4 x 1 |
| Character Format | 1 x 2 Segments |
| Display Type | TN - Twisted Nematic |
| Display Mode | Transflective |
| Character Size | 15.80mm H x 8.30mm W |
| Outline L x W x H | 61.00mm x 36.00mm x 2.80mm |
| Viewing Area | 58.00mm L x 28.00mm W |
| Backlight | LED - White |
| Voltage - Supply | 5V |
| Dot Size | 1.90mm W x 8.30mm H |
| Interface | Parallel |
| Controller Type | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Text Color | Black |
| Background Color | White |
The following parts include "MC4DIG+ICON12W-TPT" in Silicon Labs MC4DIG+ICON12W-TPT.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.