Taiwan Semiconductor Corporation MBRF7150H
Part No.:
MBRF7150H
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Package:
TO-220-2 Full Pack
Description:
7.5A, 150V, PLANAR SCHOTTKY
Shipping
MBRF7150H Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-2 Full Pack
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
7.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.02 V @ 7.5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
ITO-220AC
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C