Micro Commercial Co MBRD5200-TP
Part No.:
MBRD5200-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
Interface
Shipping
MBRD5200-TP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
860 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 200 V
Supplier Device Package:
DPAK
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C