Micro Commercial Co MBR1550LPS-TP
Part No.:
MBR1550LPS-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Diodes
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Description:
DIODE SCHOTTKY 50V 15A TO277-3
Shipping
MBR1550LPS-TP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
TO-277, 3-PowerDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-277-3
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C