Micro Commercial Co MBR10U100H-TP
Part No.:
MBR10U100H-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Diodes
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Description:
Interface
Shipping
MBR10U100H-TP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
TO-277, 3-PowerDFN
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
320pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-277
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C