Microchip Technology MASMLG85CA
Part No.:
MASMLG85CA
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC SMLG
Shipping
MASMLG85CA Information
Package/Case:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20.8A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)