Microchip Technology MASMLG100CAE3
Part No.:
MASMLG100CAE3
Description:
TVS DIODE 100VWM 162VC SMLG
Shipping
MASMLG100CAE3 Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
100V
Voltage - Breakdown (Min):
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
18.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)