Microchip Technology MASMCGLCE8.5A
Part No.:
MASMCGLCE8.5A
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMCG
Shipping
MASMCGLCE8.5A Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
100A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)