MAD30US12B-D.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MAD30US12B-D |
| Manufacturer | P-DUKE Technology |
| Series | MAD30 (30W) |
| Package/Case | 5-DIP Module |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Type | Open Frame |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 2A |
| Power (Watts) | 24 W |
| Applications | ITE (Commercial), Medical |
| Features | Adjustable Output, Universal Input |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Efficiency | 90.5% |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 2.74" L x 1.36" W x 0.95" H (69.7mm x 34.6mm x 24.1mm) |
| Approval Agency | CB, CE, cURus, FCC, UKCA |
| Standard Number | 60601-1; 62368-1 |
The following parts include "MAD30US12B-D" in Silicon Labs MAD30US12B-D.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.