MAC15US24D-D.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MAC15US24D-D |
| Manufacturer | P-DUKE Technology |
| Series | MAC15 (15W) |
| Package/Case | 5-DIP Module |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Type | Open Frame |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 625mA |
| Power (Watts) | 15 W |
| Applications | ITE (Commercial), Medical |
| Features | Adjustable Output, Universal Input |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Efficiency | 88% |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 1.50" L x 1.00" W x 0.80" H (38.1mm x 25.4mm x 20.2mm) |
| Approval Agency | CB, CE, cURus, FCC |
| Standard Number | 60601-1; 62368-1 |
The following parts include "MAC15US24D-D" in Silicon Labs MAC15US24D-D.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.