Microchip Technology MA1.5KE8.2A
Part No.:
MA1.5KE8.2A
Description:
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC DO204AR
Shipping
MA1.5KE8.2A Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.02V
Voltage - Breakdown (Min):
7.79V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
124A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)