Microchip Technology MA1.5KE180A
Part No.:
MA1.5KE180A
Description:
TVS DIODE 154VWM 246VC DO204AR
Shipping
MA1.5KE180A Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
154V
Voltage - Breakdown (Min):
171V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
246V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.1A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)