Microchip Technology MA1.5KE160AE3
Part No.:
MA1.5KE160AE3
Description:
TVS DIODE 136VWM 219VC DO204AR
Shipping
MA1.5KE160AE3 Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
136V
Voltage - Breakdown (Min):
152V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
219V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)