Microchip Technology MA1.5KE120AE3
Part No.:
MA1.5KE120AE3
Description:
TVS DIODE 102VWM 165VC DO204AR
Shipping
MA1.5KE120AE3 Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
102V
Voltage - Breakdown (Min):
114V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
165V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.1A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)