Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | M5060TB1200 |
| Manufacturer | Sensata-Crydom |
| Series | - |
| Package/Case | Module |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Diode Type | Three Phase |
| Technology | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1.2 kV |
| Current - Average Rectified (Io) | 60 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.35 V @ 50 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Supplier Device Package | Module |
The following parts include "M5060TB1200" in Silicon Labs M5060TB1200.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.