Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | M50100SB400 |
| Manufacturer | Sensata-Crydom |
| Series | - |
| Package/Case | Module |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 400 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 100 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 100 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Supplier Device Package | Module |
The following parts include "M50100SB400" in Silicon Labs M50100SB400.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.