Micron Technology Inc. M29F400BB55M1
Part No.:
M29F400BB55M1
Manufacturer:
Micron Technology Inc.
Category:
Memory
Package:
44-SOIC (0.496", 12.60mm Width)
Description:
IC FLASH 4MBIT PARALLEL 44SO
Shipping
M29F400BB55M1 Information
Manufacturer:
Micron Technology Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
FLASH
Technology:
FLASH - NOR
Memory Size:
4Mbit
Memory Organization:
512K x 8, 256K x 16
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
Write Cycle Time - Word, Page:
55ns
Access Time:
55 ns
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)