Texas Instruments M0L1304QDGS32RQ1
Part No.:
M0L1304QDGS32RQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Microcontrollers
Package:
32-TFSOP (0.118", 3.00mm Width)
Description:
AUTOMOTIVE 32-MHZ ARM CORTEX-M0+
Shipping
M0L1304QDGS32RQ1 Information
Manufacturer:
Texas Instruments
Package/Case:
Series:
MSPM0 L
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Core Processor:
ARM® Cortex®-M0+
Core Size:
32-Bit
Speed:
32MHz
Connectivity:
DALI, I2C, IrDA, LINbus, SmartCard, SMBus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, TRNG, WDT
Number of I/O:
28
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.62V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 10x12b SAR
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)