Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | LS351 TO-78 6L |
| Manufacturer | Linear Integrated Systems, Inc. |
| Series | - |
| Package/Case | TO-78-6 Metal Can |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | 2 PNP (Dual) |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 10mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 45V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 100µA, 1mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 200pA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 150 @ 1mA, 5V |
| Power - Max | 500mW |
| Frequency - Transition | 200MHz |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | TO-78-6 |
The following parts include "LS351 TO-78 6L" in Silicon Labs LS351 TO-78 6L.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.