Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | LQA60A300C |
| Manufacturer | Power Integrations |
| Series | Qspeed™ |
| Package/Case | TO-247-3 |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Technology | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 30A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.95 V @ 30 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 13.7 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250 µA @ 300 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | TO-247AD |
The following parts include "LQA60A300C" in Silicon Labs LQA60A300C.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.