Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | LQA30A300C |
| Manufacturer | Power Integrations |
| Series | Qspeed™ |
| Package/Case | TO-247-3 |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Technology | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9 V @ 15 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 13 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 25 µA @ 300 V |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | TO-247AD |
The following parts include "LQA30A300C" in Silicon Labs LQA30A300C.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.