Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | LQA10N200C |
| Manufacturer | Power Integrations |
| Series | Qspeed™ |
| Package/Case | TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Technology | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 5A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 5 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 13.9 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250 µA @ 200 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | TO-252 (DPAK) |
The following parts include "LQA10N200C" in Silicon Labs LQA10N200C.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.