NXP USA Inc. LPC54S016JET180E
Part No.:
LPC54S016JET180E
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
180-TFBGA
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 180TFBGA
Shipping
LPC54S016JET180E Information
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
180-TFBGA
Series:
LPC540xx
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM® Cortex®-M4
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
180MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SmartCard, SPI, SPIFI, UART/USART, USB
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
145
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
360K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.71V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 12x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)