NXP USA Inc. LPC1830FET180,551
Part No.:
LPC1830FET180,551
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
180-TFBGA
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 180TFBGA
Shipping
LPC1830FET180,551 Information
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
180-TFBGA
Series:
LPC18xx
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM® Cortex®-M3
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
180MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, Microwire, QEI, SD, SPI, SSI, SSP, UART/USART, USB, USB OTG
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
118
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
200K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.2V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x10b; D/A 1x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)