NXP USA Inc. LPC1767FBD100K
Part No.:
LPC1767FBD100K
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
100-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
Shipping
LPC1767FBD100K Information
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
100-LQFP
Series:
LPC17xx
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM® Cortex®-M3
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
100MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
70
Program Memory Size:
512KB (512K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.4V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x12b; D/A 1x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)