Texas Instruments LM3S9D81-IBZ80-A1
Part No.:
LM3S9D81-IBZ80-A1
Package:
108-LFBGA
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA
Shipping
LM3S9D81-IBZ80-A1 Information
Package/Case:
108-LFBGA
Packaging:
Tray
Speed:
80MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Number of I/O:
65
Program Memory Size:
512KB (512K x 8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.235V ~ 1.365V
Data Converters:
A/D 16x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)