Texas Instruments LM3S9B96-IQC80-C1T
Part No.:
LM3S9B96-IQC80-C1T
Package:
100-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Shipping
LM3S9B96-IQC80-C1T Information
Package/Case:
100-LQFP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
80MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Number of I/O:
65
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.235V ~ 1.365V
Data Converters:
A/D 16x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)